همه چیز درباره لنزهای سیگما

تاریخ انتشار: 98/06/10
نمایش: 85
(0 رای)

کمپانی ژاپنی سیگما در سال 1961 در ژاپن و توسط Michihiro Yamaki تاسیس شد.

عمده فعالیت این کمپانی به ساخت لنزهای دوربین و فلاش می باشد.

علت محبوبیت سیگما مربوط به لنزهای باکیفیت با قیمت مناسب و اقتصادی می باشد که همانند لنزهای اصلی دوربین و گاها بهتر کار می کنند.

لنزهای سیگما

لنز  استوانه‌ای حاوی مجموعه‌ای از عدسیها است که نور را از خود عبور داده و به درون دوربین هدایت می‌کند و باعث می‌شود که تصویر به صورت واضح بر روی فیلم عکاسی یا گیرنده تصویر منعکس شود.

در این مقاله سعی داریم تا با ارائه اطلاعاتی شما را با علائم و انواع لنزهای سیگما آشنا کنیم تا اطلاعات کافی برای خرید لنزهای مورداستفاده خود داشته باشید.

لنزهای سیگما چیست ؟

سیگما به عنوان بزرگترین تولید کننده لنز با سایز و دیافراگم های مختلف شناخته می شود. لنزهای سیگما برای دوربین های کانن ، نیکون و سونی تولید می شوند.

انواع لنزهای سیگما

لنزهای سیگما به دو دسته تقسیم می شوند:

1- لنزهای با فاصله کانونی ثابت (Prime Lens):

این نوع لنزها دارای زاویه دید ثابت هستند و قابلیت تغییر فاصله کانونی را ندارند.تنوع تولید لنزهای پرایم بسیار زیاد است چون برای هر فاصله ای نیاز به فاصله کانونی مشخصی داریم.

لنزهای پرایم دیافراگم بازتری نسبت به لنزهای دیگر دارند.

استفاده از این لنزها امکان ثبت عکس های خلاقانه را برای عکاس فراهم می کند و به همین دلیل عکاسان خیابانی و پرتره مشتریان اصلی لنزهای پرایم هستند.

2- لنزهایی با فاصله کانونی متغیر یا لنزهای زوم (Zoom Lens)

این نوع لنزها دارای این قابلیت هستند که با افزایش و کاهش فاصله کانونی زاویه دید را تغییر دهند.

به طور کلی میتوان گفت شما در یک موقعیت ثابت که بایستید میتوانید از همان زاویه عکس های متفاوتی را با استفاده از این لنزها، ثبت کنید.

ضمنا این گونه لنزها بزرگنمایی اپتیکال و بدون افت کیفیت را برای تصویر فراهم میکنند.

3- لنزهای ماکرو سیگما

لنزهای ماکرو اما، که برای ثبت تصاویری از یک شیء کوچک در اندازه واقعی آن طراحی و ساخته شده‌اند، باید در نظر داشت از عدسی‌هایی با دقت بسیار بالا در تولید آنها استفاده می‌شود و معمولا لنزهای گران قیمتی هستند.

لنزهای ماکرو در دو حالت زوم و فاصله کانونی ثابت در دسترس هستند. درباره توانائی بزرگنمایی آنها ، از یک عدد مقایسه ای استفاده می کنند.به عنوان مثال وقتی یک لنز ماکرو 1:1 است یعنی تصویر تشکیل شده دقیقا اندازه واقعی خود سوژه است ،در 1:2 این اندازه نصف و در 1:3 ثلث می شود.

علائم اختصاری لنزهای سیگما

Aspherical:

این نماد مربوط به لنزهایی است که به صورت کامل منحنی نیستند که باعث می شوند ، تعداد عدسی های استفاده شده در بدنه کاهش پیدا کند که باعث پایین آمدن وزن لنز نیز می شود.

همچنین این لنزها به دلیل توانایی در تمرکز روی طول موج‌های مختلف نور در یک نقطه، به طور کلی کیفیت عکس را بهبود می‌دهند.

APO (Apochromatic):

این لنزها با استفاده از عدسی های مخصوص کم افتراق که به اختصار SLD یا Special Low Dispersion باعث کاهش میزان تحریف نور می شوند . کاهش اختلالات رنگی و به دست آوردن تصاویری با کنتراست بالا از مزایای این لنزها می باشد.

لنزهای APO سیگما

IF : Internal Focus و RF: Rear Focus

به طور معمول برای فوکوس کردن ، لنزها از حرکت دادن گروه جلوئی عدسی استفاده می کنند.

سیگما برای لنزهای تله فوتو و ماکرو ، را به طور چشمگیری افزایش می دهد. در مورد لنزهای واید که عموما قطر دهانه بزرگ تری دارند ، سیگما با نوآوری خاص خود فقط گروه عدسی های واقع در عقب لنز را جابجا کرده و به وضوح تصویر می رسد.

در لنزهایی با فاصله کانونی متوسط ، این سیستم فوکوس داخلی به شما اجازه می دهد تا کمی بیشتر به شی مورد نظر نزدیک شوید. یا به عبارتی دیگر حداقل فاصله فوکوس را کاهش می دهد . در مجموع لنزهایی که دارای این علامت هستند ، طولی ثابت در حین فوکوس کردن دارند.

HSM (HyperSonic Motor ):

این گونه لنزها بسیار بی سر و صدا فوکوس می کنند . بنابراین گزینه مناسبی برای فیلم برداری هستند که صدای فوکوس لنز داخل فیلم وارد نشود.

UC (Ultra Compact):

لنزهایی با این علامت سبک ترین و کوچک ترین لنزها در کلاس خود هستند. لنزهای اولترا کامپکت مناسب برای حمل و نقل می باشند.

لنزهای DL ، علیرغم قیمت پایینی که دارند لنزهایی با امکانات هستند. لنزهای DL مانند بقیه لنزهای سیگما ، با هود ارائه شده و دارای درجه بندی های عمق میدان و اندازه فاصله و نشانگر اصلاح کننده مادون قرمز هستند.

DF (Dual Focus):

این نوع لنزها حالت بسیار آسانی را برای کار کردن با لنز فراهم می کنند ، چرا که حلقه فوکوس در حالت فوکوس کردن به صورت اتوماتیک نمیچرخد ، اما در عین حال کاملا آزاد بوده و گشتاوری کامل دارد تا فوکوس به آسانی انجام گیرد.

HF (Helical Focus):

یکی دیگر از هلائم لنزهای سیگما HF است که مربوط به سیستم فوکوس لنز می شود. در این سیستم فوکوس کردن ، به خاطر حرکت حلزونی عدسی های مشخص شده برای فوکوس ، چرخش دهانه لنز متوقف شده است و به شما این اجازه را می دهد که از فیلترهای پولاریزه و هودهای مخصوص به راحتی استفاده کنید.

OS (Optical Stabilizer):

این قابلیت به وسیله یک مکانیسم داخی لرزش های ریز دوربین جبران می شود. این توانائی ، به شکلی باور نکردنی در عکاسی با دست دایره امکانات عکس برداری را گسترش می دهد.

EX (Excelence):

لنزهایی که این علامت را داشته باشند ، به نوعی بهترین ساختار مکانیکی و اپتیکی را در بین تمام لنزهای سیگما دارند. معمولا لوگوی EX روی خود لنزهایی که دارای این ویژگی باشند وجود دارد و می توان آن را از این طریق شناخت.

DG (Digital):

این لنزها به طور مشخص برای دوربین های فول فریم تولید می شوند. لنزهایی با ویژگی DG عموما دارای دیافراگم بازتر و حداقل فاصله فوکوس بسیار کمتری هستند. البته با توجه به این که دوربین های کراپ سنسور نیز می توانند از این لنزها استفاده کرده و همچنین این نوع لنزها نور بسیار زیادی را دریافت می کنند ، یکی از بهترین گزینه ها برای دوربین های کراپ سنسور نیز محسوب می شوند.

لنز DG سیگما

DC (Digital Camera):

این لنزها به طور مشخص برای دوربین های کراپ فریم با سنسور APS-C تولید می شوند. در واقع دایره تصاویر در این لنزها کوچکتر شده و با بیشتر دوربین های دیجیتالی تطابق دارد.

CONV (Apo Teleconverter EX):

این لنزها می توانند با یک مبدل به بدنه دوربین وصل شوند. این مبدل می تواند فاصله کانونی را افزایش دهد و همچنین تمام اطلاعات نورسنجی اتوماتیک را به بدنه منتقل کند.

C (Contemporary) :

لنزهایی با علامت C شامل بسیاری از لنزهای زوم با دیافراگم متغیر می شوند که برای استفاده عمومی طراحی شده و همانند لنزهای استاندارد و تله برای دوربین های قطع APS-C بسیار مناسب هستند.

A (Art) ،لنزهای سری آرت سیگما :

سریع ترین لنزهای پرایم در دسته بندی آرت قرار می گیرند. لنزهای Art سیگما با تمرکز بر عملکرد اپتیکالی پیچیده و قدرت بسیار بالا طراحی شده اند. برخی از لنزهای واید ، ماکرو و فیش آی در این دسته قرار می گیرند.

لنز Art سیگما

S (Sport)

همانگونه که از نامگذاری این دسته بر می آید ، این خط تولید ، شامل لنزهای تله فوتو طراحی شده برای عکاسی ورزشی و عکاسی حیات وحش می باشد. همچنین این لنزها دارای تنظیمات دیافراگم نسبتا سریع هستند.

Sigma S Series

SLD (Super Low Dispersion):

در این دسته از لنزها عناصر شیشه ای مخصوص با پراکندگی بسیار کمی طراحی شده ان تا آثار کروماتیک یا شکست نور را به حداقل برسانند.

ELD (Extra Low Dispersion):

لنزهایی که دارای این نشانه اختصاری باشند نیز همانند SLD ها عناصر شیشه ای با کمترین پراکندگی ممکن دارند که عملکردشان حتی از سری SLD هم بهتر است.

FLD (Fluorite Low Dispersion:

FLD مربوط به دسته ای از لنزها با بیشترین سطح پراکندگی ممکن و قابلیت انتقال بسیار زیاد نور می شود. این دسته از لنزها عملکردی خارق العاده اما در مقابل ، قیمتشان هم بسیار زیاد است.

TSC (Thermally Stable Composite ) :

کامپوزیت ترمو پایدار یک ماده ویژه است که با ترکیب ویژگی های پلی کربنات و فلز بدست آمده و در ساخت بعضی از لنزهای سیگما استفاده می شود. به گفته سیگما ، این ماده 25 درصد قابلیت ارتجاعی بیشتری را نسبت به پلی کربنات ارائه می دهد و انقباض حرارتی آن بسیار من است.

TSC با قطعات فلزی همخوانی داشته و به ساختن لنزهایی با دقت بسیار زیاد کمک می کند.

Macro

این علامت به لنزهای ماکرو سیگما مربوط می شود. این لنزها برای ارائه بزرگنمایی بسیار خوبی در فواصل کم طراحی شده و مناسب عکاسی از اجسام بسیار کوچک در فواصل بسیار کم هستند.

Fisheye (Digital , Circular):

لنزهای FishEye دارای زاویه دید بسیار وسیع با اعوجاج متمایز و بسیار قوی هستند. این لنزهای مورب عموما تمام قاب را پوشش داده و زاویه ای نزدیک به 180 درجه دارند. در حالی که لنزهای دایره ای کوچک یک تصویر دایره ای از داخل قاب می سازند.

لنز فیش آی سیگما

نتیجه گیری :

دانستن علائم فنی و اختصاصی یک محصول شما را در خرید بهتر لنز مناسب راهنمایی کرده و باعث می شود در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید.

اگر تجربه ای در استفاده و خرید لنزهای سیگما دارید در قسمت نظرات یادداشت کنید.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*